Kaisanet Oy ja ENP ovat solmineet palvelusopimuksen verkoston ylläpidosta ja viankorjauksesta. Sopimus on kestoltaan 2-vuotinen ja käsittää verkoston rakentamis-, huolto- ja viankorjauspalveluita Kainuun ja Ylä-Savon alueella.
Toinen sopimus käsittää valokuituverkon rakentamista Paltamossa. Urakassa rakennetaan liityntäverkkoa Paltamon keskustaajaman alueella noin 21 reittikilometrin verran. Rakentaminen alkaa toukokuussa ja on määrä valmistua vuoden 2020 aikana.
– Näiden sopimusten myötä ENP ottaa merkittävän harppauksen eteenpäin tietoliikennealan tekemisessä. Myös rooli paikallisena toimijana Kainuun ja Savon alueella vahvistuu entisestään, ENP:n Kajaanin yksikön päällikkö Marko Heiskanen kertoo.